Amphenol Anytek YK5541603000G
- Model
- YK5541603000G
- Datasheet
- YK5541603000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.433"
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | 105°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Number of Wire Entries | 9 |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Circuits | 9 |
| Series | #6, Buchanan |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 25A |