Amphenol Anytek YK5541503000G
- Model
- YK5541503000G
- Datasheet
- YK5541503000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.433"
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.433" (11.00mm) |
| Number of Circuits | 17 |
| Series | YK701 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Cover |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |