Amphenol Anytek YK5131603000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YK5131603000G
Datasheet
YK5131603000G PDF
Description
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.374"
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Terminal Screw Finish Zinc
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Number of Wire Entries 18
Mounting Type Chassis, Panel
Terminal Screw Material Steel
Number of Rows 1
Material Flammability Rating UL94 V-0
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws with Captive Plate
Color Black
Bottom Termination Quick Connect (0.187")
Pitch 0.433" (11.00mm)
Number of Circuits 18
Series YK552
Terminal Block Type Barrier Block
Features -
Current Rating (Amps) 30A
Packaging Bulk
Material - Insulation Thermoplastic
Wire Gauge 10-22 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C