Amphenol Anytek YK5121833000G
- Model
- YK5121833000G
- Datasheet
- YK5121833000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.374"
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Operating Temperature | - |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 22 |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Material | Brass |
| Number of Rows | 2 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Closed |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Circuits | 11 |
| Series | Beau 38770 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 15A |