Amphenol Anytek YK5102033000G
- Model
- YK5102033000G
- Datasheet
- YK5102033000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.374"
|---|---|
| Pitch | 0.394" (10.00mm) |
| Number of Circuits | 22 |
| Series | YK604 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 22 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |