Amphenol Anytek YK5061433000G
- Model
- YK5061433000G
- Datasheet
- YK5061433000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.374"
|---|---|
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 20 |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Tab |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Circuits | 20 |
| Series | YK306 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |