Amphenol Anytek YK5051713000G
- Model
- YK5051713000G
- Datasheet
- YK5051713000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 17CIRC 0.374"
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Turret |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Number of Circuits | 13 |
| Series | YK506 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Cover, Flange |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |