Amphenol Anytek YK5041723000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK5041723000G
- Datasheet
- YK5041723000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 17CIRC 0.374"
|---|---|
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 14 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 250V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |