Amphenol Anytek YK5031603000G
- Model
- YK5031603000G
- Datasheet
- YK5031603000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.374"
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 11 |
| Series | OSTYK33 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |