Amphenol Anytek YK5031423000G
- Model
- YK5031423000G
- Datasheet
- YK5031423000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.374"
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 15 |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Turret |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Number of Circuits | 15 |
| Series | YK516 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 25A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |