Amphenol Anytek YK4422503000G
- Model
- YK4422503000G
- Datasheet
- YK4422503000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.374"
|---|---|
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 23 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Number of Circuits | 23 |
| Series | YK501 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |