Amphenol Anytek YK4422403000G
- Model
- YK4422403000G
- Datasheet
- YK4422403000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 24CIRC 0.374"
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polypropylene (PP) |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Operating Temperature | 105°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | - |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 5 |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Material | Steel, Stainless |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Color | - |
| Bottom Termination | Closed |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 5 |
| Series | 32500 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 15A |