Amphenol Anytek YK4412603000G
- Model
- YK4412603000G
- Datasheet
- YK4412603000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 26CIRC 0.374"
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 11 |
| Series | Beau 38700 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | 110°C |