Amphenol Anytek YK4022603000G
- Model
- YK4022603000G
- Datasheet
- YK4022603000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 26CIRC 0.325"
|---|---|
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 11 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Circuits | 11 |
| Series | A2000 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 30A |