Amphenol Anytek YK4021923000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK4021923000G
- Datasheet
- YK4021923000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.325"
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Tab |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Number of Circuits | 19 |
| Series | YK447 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |