Amphenol Anytek YK4011903000G
- Model
- YK4011903000G
- Datasheet
- YK4011903000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.325"
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Eyelets |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Number of Circuits | 18 |
| Series | YK505 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |