Amphenol Anytek YK3332703000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YK3332703000G
Datasheet
YK3332703000G PDF
Description
CONN BARRIER STRP 27CIRC 0.325"
Attribute Name Attribute Value
Number of Rows 1
Material Flammability Rating UL94 V-0
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws with Captive Plate
Color Black
Bottom Termination PC Pin
Pitch 0.394" (10.00mm)
Number of Circuits 21
Series YK614
Terminal Block Type Barrier Block
Features -
Current Rating (Amps) 25A
Packaging Bulk
Material - Insulation Thermoplastic
Wire Gauge 12-22 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C