Amphenol Anytek YK3332503000G
- Model
- YK3332503000G
- Datasheet
- YK3332503000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.325"
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Trivalent |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Number of Wire Entries | 7 |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Quick Connect (0.250"), Insulated |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Circuits | 7 |
| Series | Beau 38729 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |