Amphenol Anytek YK3322603000G
- Model
- YK3322603000G
- Datasheet
- YK3322603000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 26CIRC 0.325"
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Eyelets |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 27 |
| Series | YK333 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Number of Wire Entries | 27 |
| Mounting Type | Chassis, Panel, Right Angle |
| Voltage Rating | 300V |