Amphenol Anytek YK3322403000G
- Model
- YK3322403000G
- Datasheet
- YK3322403000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 24CIRC 0.325"
|---|---|
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 21 |
| Series | YK335 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Number of Wire Entries | 21 |
| Mounting Type | Chassis, Panel, Right Angle |
| Voltage Rating | 300V |