Amphenol Anytek YK3313003000G
- Model
- YK3313003000G
- Datasheet
- YK3313003000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 30CIRC 0.325"
|---|---|
| Features | Flange, Mounting Brackets |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | - |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Mounting Type | Chassis, Panel, Right Angle |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Wire Wrap |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |