Amphenol Anytek YK3162403000G
- Model
- YK3162403000G
- Datasheet
- YK3162403000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRIP 24CIRC 0.3"
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.394" (10.00mm) |
| Number of Circuits | 20 |
| Series | YK614 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 25A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |