Amphenol Anytek YK3123003000G
- Model
- YK3123003000G
- Datasheet
- YK3123003000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRIP 30CIRC 0.3"
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 28 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 250V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Circuits | 28 |
| Series | YK313 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 15A |