Amphenol Anytek YK3112303000G
- Model
- YK3112303000G
- Datasheet
- YK3112303000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRIP 23CIRC 0.3"
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Voltage Rating | 250V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Tab |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Circuits | 21 |
| Series | YK314 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |