Amphenol Anytek YK3011923000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK3011923000G
- Datasheet
- YK3011923000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRIP 19CIRC 0.3"
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 19 |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Wire Wrap |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 19 |
| Series | YK415 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 20A |