Amphenol Anytek YK2232803000G
- Model
- YK2232803000G
- Datasheet
- YK2232803000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRIP 28CIRC 0.25"
|---|---|
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Tab |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Circuits | 18 |
| Series | YK306 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Cover, Flange |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Number of Wire Entries | 18 |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |