Amphenol Anytek YK2113003000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK2113003000G
- Datasheet
- YK2113003000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRIP 30CIRC 0.25"
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 25 |
| Series | YK332 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |