Amphenol Anytek YK2112903000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK2112903000G
- Datasheet
- YK2112903000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRIP 29CIRC 0.25"
|---|---|
| Voltage Rating | 250V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Circuits | 29 |
| Series | YK312 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |