Amphenol Anytek YK1131433000G
- Model
- YK1131433000G
- Datasheet
- YK1131433000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.433"
|---|---|
| Series | YK223 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 10A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 18-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Number of Wire Entries | 28 |
| Mounting Type | Chassis, Panel, Right Angle |
| Voltage Rating | 250V |