Amphenol Anytek YK1121533000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK1121533000G
- Datasheet
- YK1121533000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.433"
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Tab |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Number of Circuits | 14 |
| Series | YK50A |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Cover |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |