Amphenol Anytek YF2101500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YF2101500000G
Datasheet
YF2101500000G PDF
Description
TERM BLK 21P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 22
Features High Wire Entry Level, Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 12-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)