Amphenol Anytek YF0921500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YF0921500000G
Datasheet
YF0921500000G PDF
Description
TERM BLK 9P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Current 10A
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Voltage 300V
Positions Per Level 5
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Copper
Wire Gauge 16-30 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)