Amphenol Anytek YB1821500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YB1821500000G
Datasheet
YB1821500000G PDF
Description
TERM BLK 6P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread M2
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 2
Pitch 0.150" (3.81mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series YQ
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material -
Voltage 300V