Amphenol Anytek VX2010300000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VX2010300000G
Datasheet
VX2010300000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Wire Strip Length 6-7mm
Screw Size -
Header Orientation -
Part Status Active
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Brass
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 2
Torque - Screw 0.28 Nm (2.5 Lb-In)
Positions Per Level 2
Type Plug, Female Sockets
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Color Green
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Pitch 0.150" (3.81mm)
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-26 AWG
Series OSTTJ
Insulation Height -
Wire Gauge or Range - mm² 1.5mm²