Amphenol Anytek VX1811300000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VX1811300000G
Datasheet
VX1811300000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Positions Per Level 3
Color Black
Plug Wire Entry 270°
Contact Mating Finish Gold
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series Eurostyle ESE 39513
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-30 AWG
Features Positions Stamped
Insulation Height 0.750" (19.05mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 6.5mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A