Amphenol Anytek VW3010300000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VW3010300000G
Datasheet
VW3010300000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 30POS STR 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Gray
Torque - Screw 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In)
Positions Per Level 4
Pitch 0.197" (5.00mm)
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Series BCP
Contact Material -
Operating Temperature -
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-30 AWG
Packaging Bulk
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² 0.2-2.5mm²
Screw Size M3
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length 7mm
Current - UL 15A
Header Orientation -
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 12A
Contact Tail Length -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Type Plug, Female Sockets
Voltage - IEC 630V