Amphenol Anytek VV1601500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VV1601500000G
Datasheet
VV1601500000G PDF
Description
TERM BLK 8P SIDE ENT 6.35MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Positions Per Level 8
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating -
Wire Gauge 12-30 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series har-flexicon®
Mating Orientation Vertical with Board
Current 12A