Amphenol Anytek VO1231500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VO1231500000G
Datasheet
VO1231500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 7
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 7
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -
Series Buchanan
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Side Stacking
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)