Amphenol Anytek VM1305530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VM1305530000G
Datasheet
VM1305530000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size M2
Wire Strip Length 6-7mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 18
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Positions Per Level 18
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VM
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Features -
Insulation Height 0.488" (12.40mm)