Amphenol Anytek VM03A5830000G
Model
VM03A5830000G
Datasheet
VM03A5830000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Male Pins
Torque - Screw 0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series V8
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-30 AWG
Features Mating Flange
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2
Wire Strip Length 7mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V