Amphenol Anytek VM03A5530000G
Model
VM03A5530000G
Datasheet
VM03A5530000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 15A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.126" (3.20mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 5
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 5
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Series Buchanan
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.341" (8.66mm)