Amphenol Anytek VM0375820000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VM0375820000G
Datasheet
VM0375820000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 13
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 13
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)