Amphenol Anytek VM0355020000G
Model
VM0355020000G
Datasheet
VM0355020000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level 3
Color Gray
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VM
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-22 AWG
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Pressure Clip
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2.5
Wire Strip Length 8-9mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V