Amphenol Anytek VM0305530000G
Model
VM0305530000G
Datasheet
VM0305530000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series HW
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Features -
Insulation Height 0.488" (12.40mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 9mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V