Amphenol Anytek VK1431500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VK1431500000G
Datasheet
VK1431500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KD
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-24 AWG
Features Latch Lock
Insulation Height 0.307" (7.80mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 9-10mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 5.5A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V