Amphenol Anytek VI1521550000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
VI1521550000G
Datasheet
VI1521550000G PDF
Description
TERM BLK 15P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB500
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 11
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C