Amphenol Anytek V90351510000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
V90351510000G
Datasheet
V90351510000G PDF
Description
TERM BLOCK RCPT 3POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 24A
Ingress Protection -
Voltage - UL 600V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 3
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 3
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.394" (10.00mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Series Buchanan
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.472" (12.00mm)