Amphenol Anytek V80551500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
V80551500000G
Datasheet
V80551500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.362" (9.20mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)