Amphenol Anytek V70751500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
V70751500000G
Datasheet
V70751500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Features -
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 15A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.177" (4.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 10
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 10
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 120°C