Amphenol Anytek V50831520000G
Model
V50831520000G
Datasheet
V50831520000G PDF
Description
TERM BLOCK RCPT 8POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 13
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 13
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VS
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.362" (9.20mm)